Gra Hearthstone nie jest dla dzieci!

Grę Hearthstone pierwszy raz zobaczyłem podczas spotkania u znajomych. Wtedy moja prawie 6 letnia córka siedziała na fotelu przed ekranem komputera razem z 12 letnim kolegą graczem. Po zabawie w realu i naturalnych dziecięcych wygłupach zaniepokoiła mnie cisza w pokoju. Gdy podszedłem do drzwi usłyszałem dobiegające z komputerowych głośników dziwaczne głosy (potworów, stworów itp.). Najpierw myślałem, że dzieciaki puściły jakiś straszny film, później zobaczyłem córkę obgryzającą paznokcie, wciśniętą w fotel i patrzącą z przerażeniem jak jej dwa razy starszy towarzysz gra w Hearthstone (Rozróba Rastakana). Gdy wsłuchałem się w treści wypowiadane potwornym głosem to od razu wiedziałem, że nie jest to gra dla dzieci (zresztą czy normalny dorosły grałby w coś takiego? – chyba nie, przynajmniej ja nie!

Zwiastun dodatku „Rozróba Rastakana” do gry Hearthstone zaczyna się tekstem:
„Na ogień, powietrze, deszcz i ziemię, marzy o tym każde trolli plemię.
By się lać, w zęby dać, po łbach prać i gęby obić”
– melodia i tekst wpada w ucho 🙂


Sam zamysł gry i jej zasady zapewne są fajne może też wciągające lecz cała jej grafika i dźwięk to zbiór treści brutalnych, barbarzyńczych, niszczycielskich i po prostu złych (bo nie wiem jakich innych słów użyć).

Oto kilka przykładowych tekstów jakie spotkamy w Hearthstone:

  • pokonaj wyżera, zadaj mu dość obrażeń a wygrasz!
  • chwała albo zgon tak to robi troll!
  • najczęstsze słowa: agonia, nożownik, rzeź, bestia, zabij i zaatakuj.

Gra polega na losowaniu kart z postaciami o nazwach: grobowy potwór, duch truposza, kużajkowa wiedźma, wielgachne voodoo, upiorne wizje, sadystka krwawych trolli, toporek łowcy głów itd.

Jedna z karcianych postaci - przykładowy bohater z jakim może utożsamiać się nasze dziecko.
Jedna z postaci – bohater z jakim może utożsamiać się nasze dziecko.
Kolejna postać i jej opis

Hearthstone gra z kategorii kolekcjonerskich (karcianych) w Google Play jest pierwsza na liście najbardziej dochodowych wśród wszystkich gier! Może faktycznie jakby były to karty takie jakie znają nasi dziadkowie to i dorosły chętnie by zagrał. Podczas tej gry trzeba wykazać się inteligencją i strategią – nie da się ukryć trzeba myśleć, żeby wygrywać – nie jest to głupia gra. Jednak interaktywność sprawia, że zmysły dostają niezłą dawkę brutalności, przemocy i brzydoty bez dosłownych czy wyraźnych aktów przemocy. Wszystko jest tak zrobione aby w grę mogli zagrać najmłodsi (wtedy dochody z takiej gry zwiększają się kolosalnie).Postanowiłem sprawdzić jaka kategoria wiekowa jest przypisana do tej gry. Okazało się, że ogólnoeuropejski system klasyfikacji gier PEGI sugeruje, że dzieci od 7 lat mogą sobie w nią pograć, jednak dodatkowo gra jest oznaczona symbolem pająka (oznacza, że granie może wzbudzić strach) oraz sieci komputerowej (wymaga połączenia z internetem). Jednak bardziej obiektywna i mniej wpływowa amerykańsko- kanadyjska organizacja ESRB sklasyfikowała grę jako dla nastolatków od 13lat!

Oznaczenia PEGI oraz ESRB klasyfikacji gry Herthstone – nie dla dzieci!

Dlatego 7 a 13 lat to duża różnica, zbyt duża! Nie wspomnę już o młodszych dzieciach, które zazwyczaj są gdzieś w okolicy tych starszych i mogą podpatrywać luba nawet próbować grać w taką grę.Hearthstone jak dobrze próbuję przetłumaczyć z angielskiego to oznacza coś w stylu: piekelny kamień? kamień z paleniska (ogniska)?- po co tyle piekła, trupich czaszek, toporów i wybuchów w tej grze? Do czego ma służyć dziecku taka gra?

Tak wygląda plansza gry Hearthstone na której walczą „maszyny do zabijania”.

Jak zweryfikować wstępnie czy gra jest odpowiednia dla naszego dziecka? Pierwsze co to dzieci nie powinny same instalować nowych gier na komputerach, tabletach czy smartfonach. To rodzic powinien być testerem gry i zadecydować czy gra nadaje się dla dziecka, często ograniczenia wiekowe nie mają takiego znaczenia jak dojrzałość emocjonalna naszego dziecka. Wiele dzieci nie jest gotowa na brutalność i strach podczas zabawy. Zapewne są też dzieci, które poradzą sobie z takim natłokiem przemocy i zła w bardzo młodym wieku i nie będzie to miało wpływu na ich prawdziwe życie.

Więcej o grze na jej oficjalnej stronie: playhearthstone.com/pl-pl/Dodaj komentarz